Snížení základní úrokové sazby ČNB, kdy nastane a jaká jsou očekávání.

Základní úroková sazba ČNB je klíčovým nástrojem, který ovlivňuje ceny půjček a úspor v zemi. Snížení základní úrokové sazby může mít pozitivní vliv na ekonomiku. Nižší úrokové sazby podporují poptávku po půjčkách, což může povzbudit investice a spotřebu. Firmy a domácnosti budou mít snazší přístup k levnějším půjčkám, což může podpořit růst a rozvoj ekonomiky.

Snížení úrokových sazeb také může mít vliv na vaše financování. Pokud máte hypotéku nebo jiné půjčky, můžete očekávat nižší úrokové náklady. To může znamenat nižší měsíční splátky a snížení celkových nákladů na půjčky, což v konečném důsledku může vést i k většímu zájmu o koupi nemovitostí a následnému zvyšování jejich cen.

Je důležité si uvědomit, že snížení základní úrokové sazby může mít i některé negativní důsledky.
Nižší úrokové sazby mohou vést k vyšší inflaci a riziku „přehřátí ekonomiky“. Proto je důležité, aby ČNB 
pečlivě sledovala vývoj ekonomiky a přizpůsobovala svou politiku podle potřeb a podmínek.
Ačkoliv se ještě v loňském roce očekávalo, že se úrokové sazby začnou snižovat již během léta 2023, nyní jsou predikce jejich poklesu očekávány ve 4. kvartálu roku 2023 nebo dokonce až 1. kvartálu roku 2024. 

Ohledně dalšího vývoje nejvíce napoví samotné vyjádření jednotlivých členů bankovní rady ČNB:
„Jsme si velmi jistí, že inflace v relativně krátkém horizontu poklesne na skutečně nízké jednociferné úrovně,“ uvedl viceguvernér ČNB Jan Frait pro agenturu Reuters. „Ve světle toho pro mě není zvyšování sazeb na pořadu dne,“ dodal v rozhovoru před blížícím se měnově politickým zasedáním bankovní rady.
„Počkal bych, co udělají velké centrální banky, ale ta debata o snižování úrokových sazeb se blíží a je nepochybné, že se k tomu na podzim dostaneme. Považuji za pravděpodobnější, že pokles úrokových sazeb bude mírně nižší než očekávání trhu.“ (zdroj: ČNB)
„Pokud bychom nedokázali snížit inflaci k cíli, tak by to nám i ekonomice způsobilo větší potíže, než případné zpomalení inflace pod 2 %. To je pro nás zásadní. Jsem přesvědčen, že většina členů bankovní rady bude chtít mít opravdu vysokou míru jistoty, že cíle dosáhneme včas. Teprve poté budou připraveni začít s uvolňováním měnové politiky. Očekávání trhu jsou příliš optimistická,“ komentoval Jan Procházka tržní očekávání, že základní úroková sazba začne klesat již letos v září a do konce roku se sníží až o 125 bazických bodů. 
„Osobně si nedovedu představit, že letos dosáhneme shody na snižování úrokových sazeb, pokud se neobjeví nějaká nová a zásadní rizika pro ekonomiku,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg člen bankovní rady ČNB Jan Procházka. (zdroj: ČNB)
Na dotaz, zda se můžeme dočkat snižování sazeb třeba už do konce roku odpověděl guvernér ČNB pro Právo 1. 7. 2023 takto: „Vím, že nevím. Většina bankovní rady se shoduje v tom, že úrokové sazby zůstanou na stávající či vyšší úrovni po delší dobu." (zdroj: ČNB)